wt.. gru 3rd, 2024
Podstawy fotografii - czym jest skrót fps

W epoce retuszu i dzielenia się z innymi swoim życiem na każdym kroku fotografia przeżywa drugą młodość zyskując coraz większe ilości wyznawców. Posiadanie dobrego aparatu nie czyni fotografem, a i z nie drogiego sprzętu przy odrobinie kreatywności możemy wyciągnąć bardzo wiele. Obecnie dostęp do zawansowanych aparatów jest tak łatwy że praktycznie każdy może spróbować w niej swoich sił. Oczywiście poza sprzętem liczą się również umiejętności i wiedza która wykorzystywana w praktyce pozwala uchwycić na zdjęciach prawdziwe piękno. Bez znajomości podstawowych pojęć z zakresu fotografii takich jak ekspozycja, kontrast, FPS oraz samej zasady działania aparatu nie będziemy w stanie się rozwijać w tej dziedzinie.

Co powinniśmy wiedzieć na początek przygody z fotografią?

Jednym z podstawowych pojęć ale obecnie kojarzonych bardziej z filmem jak i grami komputerowymi jest pojęcie FPS. Rozwinięciem tego skrótowca jest zdanie frame per second, co oznacza klatki na sekundę. Określenie te mimo że nie kojarzy się w pierwszej chwili z fotografią jednak jest istotną częścią tego czym jest obecna fotografia. Dawniej fotografia i film stanowiły dwie osobne dziedziny jednak rozwój technologii sprawił że granice między nimi uległy zatarciu. Normą obecnie jest posiadanie opcji slow-motion w swoim smartfonie, gdzie zrobienie krótkiego filmu o bardzo dużej ilości FPS sprawia wrażenie ruchomego zdjęcia. Niektóre marki smartfonów świadomie dodają automatyczną możliwość tworzenia tzw. ruchomych zdjęć. Zdając sobie sprawę z niewielkich różnic między dzisiejszymi zdjęciami a filmami na pewno rozwiniemy się o wiele szybciej rozpoczynając swoją przygodę w fotografii.

Czego unikać na początku?

Nie kupuj drogiego sprzętu który pochłonie tylko środki, naucz się wykorzystywać różne efekty optyczne do nadania swoim zdjęciom głębi. W zależności od tego jaki sprzęt do dyspozycji mamy możemy pozwolić sobie na nadanie zdjęciom życia przez samą grę świateł, bądź bawiąc się perspektywą. Naturalnie w drodze rozwoju warto zaopatrzyć się w lepszy sprzęt pozwalający na zastosowanie lepszych efektów. Na początku swojej przygody nie starajmy się zrobić zdjęcia idealnego a raczej bawmy się różnymi perspektywami i próbujmy nowych rzeczy.

Warto zauważyć że nauka podstawowych praw rządzących się optyką pozwoli nie tylko robić od razu znacznie lepsze zdjęcia na profesjonalnym sprzęcie ale również nauczy nas wyczuwać jak zrobić dobre zdjęcie. Dzięki dużej ilości praktyki jaką zdobędziemy na początku nauki fotografii, prędzej czy później zobaczymy jej owoce w naszych pracach.

Jak kreatywnie wykorzystać pojęcie FPS w fotografii?

Tworząc zdjęcia warto jest się zastanowić czy można jakoś inaczej oddać rzeczywistość niż właśnie poprzez jedną nieruchomą fotografię. Osoby zawodowo zajmujące się fotografią często tworzą zdjęcia po klatkowe, które można określić jako filmy z bardzo mocno ograniczoną ilością klatek na sekundę. Serie zdjęć po klatkowych bardzo dobrze ukazują zmieniające się otoczenie i mogą być wykorzystywane jako alternatywa dla filmu. Zdjęcia po klatkowe są bardzo ciekawe zarówno w warstwie estetycznej jak i nadawania pozornie zwyczajnym sytuacjom i widokom sporej dynamiki.

Przeciwieństwem do tego rodzaju ujęć są filmy slow motion, czyli klasyczny film przy znacznie zwiększonej ilości klatek na sekundę. Takiego rodzaju filmy są z reguły krótkie ponieważ zajmują 3-4 razy ( w zależności od ilości klatek) więcej przestrzeni w pamięci telefonu/aparatu.

W fotografii a raczej już w tym wypadku filmie wykorzystuje się często zmienną ilość klatek na sekundę, żeby oddać dynamikę danego środowiska i jednocześnie ukazać jego szczegóły. Obecnie w filmach kinowych wykorzystuje się 24 fps’y jako normę pozwalająca traktować obraz jako ruchomy i naturalnie płynny. W przypadku filmów w zwolnionym tempie ilość klatek może wzrastać nawet do 100-120 na sekundę. Zwykłe smartfony ze średniej półki posiadają obecnie w standardzie opcję robienia takich filmów co spraw

Kiedy zmienić aparat?

Zmiana aparatu to bardzo ważna decyzja i niewątpliwie krok na przód jeżeli chodzi o drogę fotografa. Na rynku dostępnych jest wiele lustrzanek, obiektywów więc ważne jest określenie swoich potrzeb przed wyborem. Jeżeli zdjęcia robimy rekreacyjnie to dobrze było by nie skupiać uwagi na parametrach a raczej celować po prostu w półkę wyżej żeby w naturalny sposób rozwijać nasz talent. W taki sposób zyskamy na pewno wiele doświadczenia w różnych rodzajach aparatów, będziemy mieli wyuczoną intuicję która da nam przewagę nad osobami z dobrym sprzętem.

Jeśli kupujemy aparat z myślą o działalności komercyjnej to w tym wypadku dobrze jest celować w profesjonalne i drogie modele. Aparat w tym wypadku będzie narzędziem pracy, które ma nam ją ułatwiać a także zapewniać lepsze możliwości co do manipulacji samym zdjęciem. Warto jest sugerować się w tym wypadku opinią osób działających na co dzień jako profesjonaliści, dzięki nim unikniemy zmarnowanych pieniędzy na sprzęt który w środowisku znany jest ze swoich wad.

By