czw.. lis 21st, 2024
folia-poliwęglanowa-telefonFolia poliwęglanowa na ekran dotykowy

Folia poliwęglanowa to materiał ochronny, który z łatwością można nabyć w większości sklepów z akcesoriami do smartfonów. Ma wielu zwolenników, podobnie jak jej konkurent – szkło hartowane, uważane za trwalsze i wytrzymalsze od folii. Warto zastanowić się, które rozwiązanie sprawdzi się w przypadku twojego telefonu.

Folia poliwęglanowa vs szkło hartowane

Telefony z łatwością ulegają uszkodzeniom mechanicznym, upadkom i innym zdarzeniom, na które nie mamy wpływu. Ochrona ekranu to podstawa, jeśli chcemy cieszyć się ze sprawnego urządzenia. Ekran możemy zabezpieczyć na dwa sposoby: za pomocą szkła hartowanego lub osłonki w postaci folii poliwęglanowej na telefon. W sklepach znajdziemy wiele odmian folii, więc nie powinniśmy mieć problemu z ochroną żadnego modelu telefonu. Folia nie chroni jednak ekranu przed stłuczeniem tak dobrze, jak szkło hartowane, które podczas upadku gwarantuje większą ochronę. Główną funkcją folii jest raczej ochrona przed zarysowaniem czy zabrudzeniem.

folia-poliwęglanowa-telefon
Folia poliwęglanowa na ekran dotykowy

Folia jest w pełni transparentna i – o ile jest dobrze przyklejona do ekranu – daje użytkownikowi pełen komfort podczas korzystania z aparatu. Jest ona cienka oraz matowa, co daje możliwość uniknięcia tłustych śladów palców na powierzchni telefonu. Maskuje powstałe wcześniej zarysowania na ekranie i świetnie się dopasowuje – każdy rodzaj ma wycięcia, które idealnie pasują do danego modelu. Folie mają właściwości poprawiające komfort używania telefonu – dzięki nim palce mają większy poślizg, co ułatwia korzystanie z ekranu dotykowego.  Dodatkowo ochrona w postaci folii poliwęglanowej jest tańsza niż szkło hartowane. Dzięki niskiej cenie można ją częściej wymieniać, co przekłada się na estetykę smartfona. Dużą zaletą tego rozwiązania jest też zabezpieczanie całej powierzchni obłych ekranów – podczas zabezpieczania ich szkłem hartowanych pozostawiamy brzegi telefonu niezabezpieczone.

Do wad tego rozwiązania należy zaliczyć kiepską odporność na zarysowania oraz zerową ochronę przed stłuczeniem ekranu. W przypadku folii złej jakości nie zachwyci nas również przejrzystość. Niektóre, źle klejone folie mogą odklejać się na rantach i rolować.

Jak nałożyć folię ochronną na ekran

Zanim zabierzesz się za naklejenie folii na ekran sprawdź, jak to zrobić. Nie stosując się do podstawowych zasad możesz doprowadzić do jej odklejania się i powstawania bąbelków powietrza pod osłonką. Najpierw przetrzyj ekran ściereczką z mikrofibry – ekran powinien być suchy i pozbawiony zatłuszczeń. Po oczyszczeniu wyświetlacza nie dotykaj go palcami. Folię naklej na ekran telefonu, odklejając wcześniej pierwszą ochronną warstwę. Po dopasowaniu brzegów dokładnie naklej folię na wyświetlacz i zdejmij drugą warstwę ochronną. Jeśli pod powierzchnią utworzyły się pęcherze powietrza, to możesz spróbować delikatnie ją odkleić i wycisnąć powietrze spod folii.

By