Co to jest karta Mifare? Karta Mifare to koncepcja, która dla większości ludzi brzmi tajemniczo. Ryzykujesz stwierdzenie, że zdecydowana większość ludzi jest po prostu nieświadoma istnienia takiej koncepcji. Tymczasem karta Mifare to nic innego jak swego rodzaju standard kart zbliżeniowych. Został opracowany przez firmę Philips. Stało się to niedawno, w latach dziewięćdziesiątych. Dowiedz się, czym jest karta Mifare i jak z niej korzystać.
Co powinieneś wiedzieć o karcie Mifare?
Jak już wspomniano we wstępie, nie każdy zna pojęcie karty Mifare i jej właściwości. Okazuje się, że karty Mifare to standard kart zbliżeniowych. Powstał w 1994 roku. Trzy lata później został wydany standard MIFARE Pro. Karta jest wtedy wyposażona w specjalny mikroprocesor i koprocesor kryptograficzny. Kolejna wersja powstała w 1999 roku. Nowe karty są zabezpieczane za pomocą PKI. Warto dodać, że czytniki IC powstały w 2000 roku. Dwa lata później sprzedano kartę MIFARE 4k. Należy zauważyć, że ten standard nadal obowiązuje. Najlepiej jest zrozumieć, czym jest karta Mifare i jak jest tworzona. Jednak dla większości ludzi to nie wystarcza. Warto też wiedzieć o jego właściwościach. Jak się okazuje, jest ich sporo. To nie koniec. Warto też wiedzieć, do czego służy karta Mifare. Wtedy będziemy mogli świadomie z niego korzystać, oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Zobacz koniecznie:
Jakie są cechy karty Mifare?
Jak wspomniano powyżej, karty Mifare mają wiele atrybutów. Interfejs MIFARE RF ma wiele funkcji. Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, czym jest mechanizm kontroli danych. Okazuje się, że potrafi zarówno kodować bity, jak i je liczyć. Cechą jest również 16-bitowe CRC. Transfer danych odbywa się bezdotykowo. Częstotliwość pracy to 13,56 MHz. Szybkość odczytu danych wynosi około 100 ms. Zaletą karty Mifare jest również jej wysokie bezpieczeństwo. Charakterystyki trzypoziomowego systemu uwierzytelniania są niezwykle istotne w kontekście ww. bezpieczeństwa. Dodatkowo do karty Mifare dołączony jest kod PIN. Dane są szyfrowane podczas przesyłania.
Co jeszcze chcesz wiedzieć?
Miło jest wiedzieć nie tylko czym jest karta Mifare, ale także jakie ma właściwości. To nie koniec. Powinieneś także znać jego zastosowanie. Okazuje się, że dziś system kart Mifare jest wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Po pierwsze, zastępuje tradycyjne bilety papierowe. Ale to nie koniec. Zastąpił też karty magnetyczne i oczywiście monety. Dzięki temu możliwa jest automatyzacja systemu biletowego. Niektóre formy kart mogą być również wykorzystywane do ewidencjonowania przepracowanych godzin. Należy jednak wiedzieć, że karty Mifare mają nie tylko zalety, ale także wady. Choć stosunkowo bezpieczne, korzystanie z nich niesie ze sobą pewne ryzyko. Warto zauważyć, że inaczej nie moglibyśmy świadomie korzystać z karty. Na szczęście ryzyko utraty danych nie jest bardzo wysokie i zdarza się to bardzo rzadko.
Jakie są zagrożenia związane z używaniem karty Mifare?
Jak wspomniano powyżej, karty Mifare są bardzo bezpieczne. To wszystko z powodu wielu różnych funkcji bezpieczeństwa. Nie należy jednak zapominać, że korzystanie z kart Mifare wiąże się również z pewnym ryzykiem. W Kolonii podczas konferencji Eurocrypt 2009 opublikowano specjalny raport. Chodzi tylko o niebezpieczeństwa związane z używaniem kart Mifare. Eksperci doszli do wniosku, że w niektórych przypadkach dane z kart Mifare można skopiować zdalnie. Co ciekawe, może się to zdarzyć w dość krótkim czasie. Trwa to najwyżej minutę, ale częściej niż kilkanaście sekund. Niektóre osoby mogą pobrać dane z karty w kilka sekund. Wiele zależy od umiejętności osoby próbującej wykraść dane z karty. Kradzież danych karty może być niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem. Musisz więc pamiętać, że korzystanie z karty Mifare wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo. W żadnym wypadku nie wolno przekazywać karty nieodpowiedniej osobie. Mimo ostrożności nie wszystkich niebezpieczeństw da się uniknąć. Niektórych z nich nie można zignorować. Na szczęście szanse na atak są niewielkie. Z tego powodu większość z nas nie musi obawiać się zagrożeń. Jeśli jednak dane zostaną skradzione, nie mamy innego wyjścia, jak zgłosić to odpowiednim władzom.