wt.. sty 21st, 2025

Jednym z najważniejszych podzespołów w każdym komputerze jest pamięć RAM. W sposób pasywny przechowuje dane systemu operacyjnego oraz wszelkich programów. Jej najważniejszym zastosowaniem jest jednak funkcjonowanie jako pamięć operacyjna. Oznacza to, że na bieżąco przetwarza oraz przechowuje wszelkie dane wykorzystywane w trakcie ich pracy. Praktycznie bezpośredni dostęp do tej pamięci ma jedynie procesor przy uwzględnieniu niewielkiego pośrednika w postaci kontrolera pamięci. Właśnie procesor odpowiada za wykonywanie instrukcji zawartych w danych przechowywanych przez pamięć RAM. Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów i to, które z nich sprawdzi się w naszym komputerze, zależy od kilku czynników. Aby wybrać właściwy model, warto zapoznać się z podstawową wiedzą na temat tego podzespołu.

Powszechne rodzaje pamięci RAM

O ile w sklepach możemy znaleźć 4 różne typy pamięci, pierwsze dwa są obecnie rzadko spotykane. Wynika to z faktu, że pamięć RAM możemy podzielić na 4 generacji — DDR, DDR2, DDR3 oraz DDR3. Kości typu DDR i DDR2 są przestarzałe i wypadają niezwykle słabo na tle pamięci DDR3 i DDR4. Biorąc pod uwagę wymagania sprzętowe dzisiejszych gier i programów, praktycznym wyborem są jedynie kości pamięci RAM dwóch najnowszych generacji. Obie z nich zapewnią stabilne funkcjonowanie naszego systemu operacyjnego. O ile pamięć RAM DDR4 jest najdroższą z opcji, cechuje się ograniczonym poborem energii. Jest to szczególnie atrakcyjna właściwość w dobie drożejącej prądu. Najnowsze kości są także o wiele szybsze, co przekłada się na zwiększoną wydajność całego podzespołu. Należy pamiętać o tym, że kolejne generacje pamięci RAM nie są ze sobą kompatybilne. Tak, więc jeśli nasza płyta główna jest przystosowana do współpracy z pamięcią DDR3, nie możemy zainstalować żadnej innej wersji. Decydując się na modernizację komputera, musimy zwrócić uwagę na kwestię kompatybilności poszczególnych podzespołów. W przypadku pamięci przeznaczonej do użytku w komputerze stacjonarnym, mamy do czynienia z wariantem DIMM. Z kolei do laptopów będziemy potrzebowali wersji SO-DIMM.

Najważniejsze parametry pamięci RAM

 Podczas opisywania pamięci RAM, istotną rolę odgrywa parametr zwany częstotliwością taktowania. Wpływa na wydajność podzespołu a w szczególności szybkość wykonywania obliczeń przez procesor. Przy czym należy pamiętać, że wysoka częstotliwość nie przekłada się znacząco na lepsze osiągi naszego komputera. Kości o taktowaniu 1600 MHz w zupełności wystarcza w przypadku komputera przeznaczonego do pracy biurowej. Pamięć RAM DDR4 o częstotliwości przynajmniej 2133 MHz idealnie sprawdzą się w warunkach intensywnej obróbki materiałów wideo lub podczas obsługi gier. Korzyści wynikające z wysokiego taktowania odczujemy najbardziej, gdy używamy karty graficznej zintegrowanej z procesorem. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na opóźnienia pamięci oznaczone za pomocą ciągu czterech cyfr. Pierwsza z nich dotyczy tak zwanego CAS latency (CL), czyli czasu, jaki upływa od momentu wysłania żądania do odczytu danych z konkretnej kolumny pamięci. Kolejna cyfra określa RAS to CAS Delay (RCD) i również wpływa na wydajność pamięci RAM, chociaż w mniejszym stopniu niż parametr CL. Ostatnie dwie pozycje to RP (RAS Precharge) oraz CR (Command Rate). Każdy kolejny parametr ma coraz mniejszy wpływ na wydajność kości RAM. Im niższe opóźnienia, tym szybciej komputer będzie sobie radził ze wszelkimi obliczeniami. Jeśli chcemy uniknąć jakichkolwiek problemów podczas instalacji tego podzespołu, musimy zwrócić uwagę na napięcie pamięci. W przypadku kości DDR3 wynosi 1,5 V, a DDR4 1,2 V.

Polecamy :

Optymalna pojemność pamięci RAM

Pamięć RAM zazwyczaj kupujemy, gdy wymieniamy cały komputer lub jego kluczowe podzespoły. Mamy więc możliwość rozważenia różnych konfiguracji i zdecydowania, która z nich nam najbardziej odpowiada. Duże znaczenie ma przy tym funkcja dual channel, która umożliwia jednoczesne podłączenie dwóch kości pamięci RAM. Zaletą tego rozwiązania jest efektywniejsze działanie podzespołu. Obecnie zakup 4 GB pamięci jest zupełnie nieopłacalne. Absolutnym minimum, dzięki któremu będziemy w stanie odpalić większość gier i programów, jest 8 GB pamięci RAM. Dobrym pomysłem jest zakup dwóch takich kości, które w sumie dadzą nam aż 16 GB. W jednostkach serwerowych możemy także spotkać układy aż ośmiokanałowe. Właściwa pamięć zależy przede wszystkim od naszego budżetu oraz tego, do czego będziemy używać naszego komputera. Kości pamięci RAM oferujące 32GB nadal pozostają rzadkością. Wynika to przede wszystkim z ich bardzo dużej ceny. Co więcej, są także stosunkowo trudno dostępne. Lepszą alternatywą są dwie kości 16GB połączone w trybie dual channel. Wybierając pamięć, trzeba także zwrócić uwagę na jej wymiary. Niektóre modele posiadają zamontowane oświetlenie LED oraz radiatory, przez co są stosunkowo wysokie. Może to sprawiać problemy w zależności od typu obudowy naszego komputera oraz rozmiarów pozostałych podzespołów. Najwięcej problemów może sprawić chłodzenie procesora.

By