niedz.. sty 19th, 2025
Diabetyk w gabinecie podologicznym

Diabetyk w gabinecie podologicznym – cukrzyca to choroba, która dotyka już ponad 400 milionów ludzi na całym świecie, stanowiąc tym samym jedno z najniebezpieczniejszych i najpowszechniej rozprzestrzenionych schorzeń niezakaźnych. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna uznała cukrzycę za chorobę cywilizacyjną naszych czasów. Osoby chore na cukrzycę stanowią szczególną grupę pacjentów odwiedzających gabinety podologiczne.

Cukrzyca a odpowiednie dbanie o stopy

Każdy diabetyk powinien zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią pielęgnację stóp. Pomóc w tym mogą regularnie wykonywane w gabinecie podologicznym zabiegi, stała kontrola stanu oraz kondycji stóp, a także czynności pielęgnacyjne uskuteczniane we własnym zakresie. Wszystko to może skutecznie zminimalizować bądź odsunąć w czasie ryzyko wystąpienia tak zwanego zespołu stopy cukrzycowej – groźnego powikłania towarzyszącego cukrzycy. Osoby chore na cukrzycę powinny więc wybrać godny zaufania, profesjonalny gabinet podologiczny i regularnie go odwiedzać.

Pacjent z cukrzycą a podstawowy zabieg podologiczny

W stosunku do pacjentów chorych na cukrzycę personel gabinetu podologicznego powinien zachować wszelką ostrożność oraz dbałość o zachowanie najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa. Zabieg wykonywany u diabetyka powinien być ponadto poprzedzony wnikliwym wywiadem oraz obserwacją. Specjalista wykonujący zabieg powinien oczywiście pracować w odpowiedniej odzieży oraz rękawiczkach jednorazowych. 

Zabiegu wykonywanego u osoby chorej na cukrzycę nie należy poprzedzać moczeniem stóp. Ze względu na wysokie ryzyko maceracji naskórka konieczne jest bowiem unikanie nadmiernego kontaktu stóp z wodą oraz innymi płynami. Rozmoczony, zmacerowany naskórek odznacza się szczególną podatnością na mikrourazy i skaleczenia. 

Diabetyk w gabinecie podologicznym
Diabetyk w gabinecie podologicznym

Podstawowy zabieg podologiczny wykonywany u pacjentów z cukrzycą rozpocząć należy od usunięcia hiperkeratoz z powierzchni stóp. W tym celu najlepiej użyć jednorazowego,  sterylnego skalpela lub specjalnych kapturków ściernych oraz frezarki. Po wstępnym usunięciu zmian warto przy pomocy drobnoziarnistego frezu dokładnie wygładzić brzegi oraz najdrobniejsze pozostałości. Podczas opracowywania paznokcia należy szczególną uwagę zwrócić na wygładzenie pozostałej po obcięciu krawędzi. Ostre brzegi paznokcia, jak również drobne jego nierówności sprzyjają występowaniu drobnych uszkodzeń i urazów naskórka. Kolejnym krokiem jest delikatne, lecz staranne oczyszczenie wałów okołopaznokciowych, pozwalające na usunięcie powstających w nich mas hiperkeratotycznych. Po skończonym zabiegu warto zastosować odpowiedni, przeznaczony dla cukrzyków krem nawilżający lub natłuszczający, jak również wykonać specjalny masaż poprawiający krążenie w stopach. 

Podolog powinien także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ewentualnych otarć lub skaleczeń na stopach, jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu. Należy użyć do tego właściwej wielkości jałowego opatrunku. 

 

Wizyta u podologa – stopa cukrzycowa

Osoby chore na cukrzycę powinny regularnie korzystać z pomocy podologa, aby uniknąć lub zminimalizować ryzyko wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej. Do gabinetu podologicznego diabetyk może udać się także właśnie w celu zdiagnozowania tego popularnego objawu towarzyszącego jego schorzeniu. 

Profesjonalną diagnostykę przeprowadza się najczęściej za pomocą monofilamentu – dzięki któremu sprawdzane jest czucie powierzchniowe w stopach pacjenta – kamertonu neurologicznego, który pozwala na sprawdzenie czucia płytkiego drgań i wibracji, a także specjalnego palpacyjnego badania tętna na tętnicach piszczelowych oraz grzbietowych, dzięki któremu możliwe jest sprawdzenie ukrwienia stóp. 

Wszystkie czynności należy wykonywać ze szczególną starannością i ostrożnością, mając na uwadze często występujący u diabetyków problem z prawidłowym gojeniem się ran. 

Kosmetyki dla diabetyków w gabinecie podologicznym

Profesjonalny gabinet podologiczny, otwarty także na pacjentów z cukrzycą, powinien być wyposażony w odpowiednie, przeznaczone dla diabetyków kosmetyki. Powinny to być produkty zapobiegające rozwojowi grzybicy, jak również specyfiki skutecznie minimalizujące bądź niwelujące problem nadmiernego pocenia się stóp. Wśród kosmetyków powinny znaleźć się zarówno produkty do stosowania podczas zabiegów przeprowadzanych w gabinecie, jak i wysokiej jakości preparaty, które można zalecić pacjentowi do stosowania w domu

Edukacja i profilaktyka

Podolog zajmujący się pacjentem z cukrzycą powinien dołożyć wszelkich starań, aby możliwie jak najlepiej i najskuteczniej wykonać poszczególne zabiegi i czynności pielęgnacyjne. Równie ważne jest jednak odpowiednie poinformowanie i uświadomienie pacjenta na temat samej cukrzycy, powikłania zwanego stopą cukrzycową, jak również możliwych dróg jej leczenia i profilaktyki. Szczególną uwagę warto zwrócić na istotę samodzielnego kontrolowania stanu stóp, regularnie wykonywanego przez pacjenta. Aby ułatwić mu tę czynność, warto wyposażyć pacjenta w specjalne lusterko do kontroli stóp, o regulowanej długości. 

By