Domowe magazyny energii : odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Jest to szczególnie widoczne w dzisiejszych czasach, gdzie cena za energię elektryczną znacznie wzrasta, w konsekwencji comiesięczne rachunki są coraz wyższe. Czym są domowe magazyny energii? Czym jest magazyn energii? W jaki sposób działa? Jakie są zalety tego rozwiązania? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Domowe magazyny energii – co warto o nich wiedzieć?
Nieodłącznym elementem odnawialnych źródeł energii są technologie bezpośrednio związane z magazynowaniem energii. Wielu prosumentów, którzy korzystają z rządowych dotacji, zdecydowało się na inwestycję w ten sektor. Domowe magazyny energii charakteryzują się tym, że za ich pośrednictwem możliwe jest przechowywanie nadwyżek produkcji energii, a także zużywania ich w okresie, kiedy panele nie są w stanie jej produkować- przykładem są chociażby niekorzystne warunki atmosferyczne, brak słońca. Takie rozwiązanie to gwarancją osiągnięcia samowystarczalności energetycznej nawet w 90%, co z pewnością jest satysfakcjonującym wynikiem. Okazuje się, że domowe magazyny energii to strzał w dziesiątkę dla osób, które nie zużywają dużej ilości energii w ciągu dnia, gdy produkcja jest stosunkowo wysoka, jednak chcą one wykorzystać prąd elektryczny w 100% na własne potrzeby. Dodatkowo zaawansowane systemy związane z magazynowaniem są idealne w miejscach, które w sposób szczególny narażone są na przerwy w zasilaniu.
Czym jest magazyn energii?
Skoro wiemy już, czym charakteryzują się domowe magazyny energii, warto uzyskać nieco więcej informacji na temat tego, czym one tak właściwie są. Otóż jest to zaawansowane pod względem technologicznym urządzenie, którego głównym zadaniem jest gromadzenie energii elektrycznej. Rozwiązanie to zyskało dość szybko ogromną popularność, co wiąże się bezpośrednio z instalacjami fotowoltaicznymi. W dzisiejszych czasach produkowana przez system fotowoltaiczny energia zużywana jest na bieżąco, natomiast ewentualna nadwyżka przesyłana jest do sieci energetycznej. W sytuacji, kiedy nasza instalacja nie jest w stanie produkować energii, wówczas możliwe jest odebranie tej wcześniej wyprodukowanej. Niestety wiąże się to z tym, że za przechowywanie tej energii zakłady energetyczne pobierają część naszej nadwyżki. Aby uniknąć tego typu przykrych sytuacji, warto zdecydować się na magazyn energii. Wyprodukowany prąd trafia bezpośrednio do akumulatorów, który przechowywany jest w postaci chemicznej substancji. Jeśli będziemy zainteresowani skorzystaniem z nadprodukcji, wówczas dochodzi do procesów mających na celu ponowne przekształcenie jej w energię elektryczną, którą możemy wykorzystać do zasilania urządzeń elektronicznych znajdujących się w naszym mieszkaniu.
W jaki sposób działa magazyn energii?
Jak już wspominaliśmy w poprzednich akapitach, domowy magazyn energii to urządzenie, które jest odpowiedzialne za gromadzenie prądu. Wyprodukowana przez instalację energia elektryczna kumulowana jest w akumulatorze, gdzie następnie przetwarzana jest w elektrochemiczny sposób. Na rynku znaleźć możemy wiele rodzajów akumulatorów, jednak największą popularnością cieszą się egzemplarze kwasowo-ołowiane. Są one dość tanie, jednocześnie uznaje się je za bezpieczne i w pełni niezawodne. Nie zmienia to jednak faktu, że nie powinniśmy ich zbyt często rozładowywać, bowiem mogą stracić swoje właściwości gromadzenia. Na dzień dzisiejszy jedną z najlepszych metod przechowywania prądu są litowo-jonowe akumulatory. Ich cechą charakterystyczną jest wygoda w obsłudze, ponadprzeciętna trwałość i lekkość. Mogą one wytrzymać wiele cykli ładowania, co w przypadku gospodarstwa domowego ma szczególne znaczenie. Kluczowe jest jednak precyzyjne ładowanie tego komponentu, aby uniknąć samozapłonu.
Jakie są zalety magazynu energii?
Nie da się ukryć, że domowe magazyny energii posiadają szereg zalet. Warto o nich wspomnieć, aby uświadomić użytkowników, jak korzystne jest to rozwiązanie. Co jednak tak właściwie możemy zyskać, jeśli zainwestujemy w tego typu urządzenia? Przede wszystkim gromadząc energię na własną rękę nie ma konieczności oddawania nadprodukcji zakładom energetycznym. W zależności od tego, z jaką mocą instalacji mamy do czynienia, zostanie zabrane nam 20% (instalacja o mocy poniżej 10 kWp) lub 30 % (instalacja o mocy powyżej 10 kWp) energii. Dodatkowo należy podkreślić, że magazyn to niemalże gwarancja uniezależnienia energetycznego, co ma szczególne znaczenie, jeśli zwrócimy uwagę na zmieniającą się cenę prądu. Możemy wykorzystywać energię elektryczną nawet wtedy, gdy nie ma jej w sieci. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Domowe magazyny energii sprawiają, że ewentualne przerwy w dostawie prądu nie będą dla nas problematyczne. Dodatkowo prąd będziemy mieli nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do sieci, czego przykładem są chociażby domki letniskowe znajdujące się na terenie lasów.