sob.. gru 21st, 2024
Domy drewniane - na co zwrócić uwagę

Posiadanie własnego domu jednorodzinnego jest marzeniem wielu osób. Proces wiąże się jednak z potrzebą zgromadzenia sporych funduszy oraz odpowiedniej wiedzy, aby budowa przebiegała sprawnie i profesjonalnie. Jednym z innowacyjnych sposobów na postawienie budynku, która stale zyskuje na popularności jest budowa domów drewnianych.  Drewno jest naturalnym, ekologicznym surowcem, który jest ogólnie dostępny, a do tego łatwy w obróbce. Jego wykorzystanie pozwala na szybkie postawienie wymarzonego domu, dzięki przygotowaniu odpowiedniej konstrukcji. Odpowiednie zabezpieczenie materiału pozwala zachować mu odporność na czynniki mechaniczne i warunki atmosferyczne, co sprawia, że jest odpowiednio trwałe. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu budowy domu z drewna, warto wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę podczas przeprowadzania tego procesu. 

Domy drewniane - na co zwrócić uwagęNa co zwrócić uwagę budując dom drewniany?

Domy drewniane są coraz bardzie popularne. Odpowiednio wybrane surowce do ich postawienia oraz wybór profesjonalnej firmy pozwala na przeprowadzenie budowy bez większych problemów. Często brak odpowiedniej wiedzy w temacie domów drewnianych powoduje, że inwestorzy obawiają się wybrania takiej opcji. Przede wszystkim warto stawiać na sprawdzone sposoby, jak technologia hbe, która oparta jest na wykorzystaniu drewna klejonego warstwowo. Domy drewniane z drewna klejonego są proste w wykonaniu, a dodatkowo posiadają odpowiednią trwałość. Aby uniknąć rozczarowania, warto wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę przy budowie domu z drewna:

  • Jakość i gatunek drewna

To dwie, najważniejsze cechy, które wpływają na trwałość oraz wygląd domu. Odpowiedniej jakości surowiec powinien być starannie wyselekcjonowany, a także dokładnie zabezpieczony przez działaniem szkodników oraz warunkami atmosferycznymi. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych gatunków drzew jest modrzew, jodła oraz sosna. Przed zakupem surowca, z którego powstanie konstrukcja domu należy także sprawdzić jej wilgoć. Nie może ona przekraczać 18%, co pozwoli uniknąć rozwijania się pleśni oraz grzybni. Proces suszenia powinien odbywać się naturalnie lub komorowo, co pozwoli zachować deskom naturalną sprężystość i twardość.

  • Izolacja domu drewnianego

Bardzo ważnym elementem, który pozwoli zaoszczędzić sporo energii i pieniędzy jest odpowiednie zaizolowanie domu. Drewno jest naturalnym izolatorem i dobrze gromadzi energię cieplną, ale warto na zastosowanie dodatkowej warstwy ochronnej, zwłaszcza w domach całorocznych. Podczas planowania izolacji warto wziąć pod uwagę kilka warstw, jak: wykończeniową, wiatroizolację, izolację termiczną i akustyczną oraz wewnętrzną, która będzie elementem wykończenia domu. 

  • Profesjonalny wykonawca domu

Coraz więcej firm budowlanych na rynku poszerza swoje usługi o budowanie domów z drewna. Warto korzystać w usług sprawdzonych ekip, które posiadają pozytywne opinie wśród inwestorów. Plac budowy nie jest miejscem, w którym dopuszcza się popełnianie błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość i wytrzymałość konstrukcji. Najlepiej zatrudnić firmę, która będzie kompleksowo zajmować się realizacją projektu.

 

 

Jak przebiega budowa domu drewnianego?

Budowa domu drewnianego nie jest skomplikowanym procesem. Ogromną zaletą procesu jest bardzo krótki czas budowy, w porównaniu do budynków murowanych. To idealne rozwiązane do osób, które pragną jak najszybciej zamieszkać w swoich czterech ścianach. Budowa domu drewnianego rozpoczyna się od przygotowania działki, czyli jej wyrównana oraz zalania fundamentów Pozwala to na zachowanie odpowiedniej podstawy budowli, która będzie stanowiła o jej solidnym wykonaniu. Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego surowca i wykonanie konstrukcji szkieletowej. Następnie stawiane zostają ściany nośne oraz działowe, podłogi oraz strop. Zwieńczeniem prac jest zamontowanie konstrukcji dachowej. Po wykonaniu tych elementów, ekipa przechodzi do zabezpieczenia szkieletu poprzez odpowiednie zaizolowanie. Końcowe prace pozwalają na zamontowanie zewnętrznych elementów, jak na przykład schody. Podczas przeprowadzania prac ważne jest przemyślenie lokalizacji innych ważnych elementów domu, jak instalacje gazowe i elektryczne oraz rury wodociągowe.

Zalety domu drewnianego

 

Budowanie domu z surowca drewnianego staje się coraz częstszym marzeniem inwestorów. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, które w głównej mierze wpływają na podjęcie właśnie takiej decyzji. Korzyściami płynącymi z posiadania domu drewnianego są:

  • zdrowy, naturalny mikroklimat we wnętrzu,
  • szybki czas budowy,
  • dobra izolacja termiczna budynku,
  • łatwe remontowanie oraz przebudowa,
  • wysoka trwałość konstrukcji,
  • możliwość budowy o każdej porze roku.

Drewno w budownictwie, za sprawą popularyzacji domów drewnianych znów staje się modne i pożądane. Łatwa dostępność surowca oraz szybkie budowanie są jednymi z największych zalet budynków drewnianych. Warto pamiętać o wybraniu profesjonalnej ekipy budowlanej, która pomoże osobom bez odpowiedniej wiedzy przebrnąć przez proces budowy. 

By