wt.. sty 21st, 2025
Izolacja termiczna w bramach garażowych

Izolacja termiczna w bramach garażowych – w ostatnich latach bardzo dużo uwagi zaczęto przykładać do kwestii ekologicznych. Nie ominęło to branży budowlanej, w której nastała moda na budownictwo energooszczędne. Chcąc zaprojektować i wybudować budynek, który będzie spełniał aktualne normy, trzeba zwrócić uwagę na najmniejsze detale, takie jak na przykład okna, drzwi lub bramy garażowe, które są newralgicznymi punktami budynku, przez które ucieka ciepło. Jak więc zminimalizować utratę ciepła?

Jak ciepło ucieka z budynków?

Izolacja termiczna w bramach garażowychPodstawą projektowania budynków energooszczędnych jest zadbanie o odpowiednie ocieplenie ścian, podłogi, a także dachu. Są to najważniejsze kwestie, jednak coraz więcej uwagi przykłada się do takich detali jak okna, drzwi i bramy garażowe. Zajmują one proporcjonalnie bardzo dużą powierzchnię, co w praktyce oznacza, że sumując potencjalne straty ciepła, są to kluczowe elementy, o które należy zadbać, chcąc zoptymalizować energooszczędność budynku. W kwestii okien najistotniejsze jest odpowiednie dobranie futryn, a także umiejętne i poprawne zamontowanie ich. Z szybami trudno coś zrobić, choć producenci prześcigają się we wdrażaniu technologii, która ograniczy straty ciepła przez szyby. W każdym razie nie ma takiej możliwości, aby dało się ocieplić okna. W przypadku bram garażowych i drzwi jest odwrotnie. Jak najbardziej można je dodatkowo ocieplić tak, by maksymalnie zbliżyć ich izolację do poziomu prezentowanego przez grube, ocieplone mury. Pozwoli to na zlikwidowanie mostków termicznych, a w najgorszym razie na zminimalizowanie ich negatywnego wpływu na bilans cieplny budynku.

Czym ocieplić bramy garażowe?

W przypadku bram garażowych i drzwi wejściowych montowanych w garażach nie przykłada się aż tak dużej uwagi do kwestii estetycznych. Znacząco ułatwia to sprawę, gdyż nie musząc dbać o estetykę, a jedynie o wymiar pragmatyczny można bardzo łatwo ocieplić tego rodzaju elementy budynku. Do ocieplania bram garażowych można zastosować kilka rodzajów materiału. Może to być:

  • styropian
  • wełna izolacyjna
  • specjalistyczna pianka izolacyjna

Tradycyjne rozwiązania, które stosuje się do ociepleń na ścianach, dobrze sprawdzą się także w przypadku bram garażowych i drzwi. W zależności od rodzaju bramy wystarczy zaopatrzyć się w styropian o odpowiedniej grubości i klej, który będzie w stanie związać go z metalową, lub syntetyczną bramą. Można ewentualnie zamontować go wkrętami, lecz nie jest to polecane, gdyż postępując w ten sposób, trzeba by naruszyć ciągłość konstrukcyjną bramy. Kupując styropian, jest tylko jedno ograniczenie, które należy bezwzględnie wziąć pod uwagę. Większość bram posiada po wewnętrznej stronie mechanizmy otwierające bramę, które pracują na prowadnicach i rolkach. Często odchodzą od nich dodatkowe elementy bramy. Chcąc ocieplić bramę, trzeba wybrać taką grubość styropianu, aby zmieścił się on pod tymi elementami i nie kolidował z żadnymi ruchomymi elementami bramy. Dobrym zwyczajem jest także poświęcić trochę czasu na to, by dociąć styropian w taki sposób, by żadnych elementów bramy nie maskować, a zostawiać pewną rewizję, która umożliwi ewentualną naprawę lub konserwację elementu. Tak jak ze styropianem, można też postąpić z wełną izolacyjną, choć jest to nieco trudniejsze zadanie, gdyż praca ze styropianem jest nieco łatwiejsza.

Kwestie estetyczne i alternatywne formy ocieplenia

bramy do garażu Szczecin

Ciekawym rozwiązaniem, które można zastosować do ocieplenia bramy garażowej, są specjalistyczne pianki izolujące, które są dedykowane często elementom metalowym. Produkowane są głównie na potrzeby blaszanych garaży, mały domków ogrodowych lub domków drewnianych. Ich nałożenie jest bardzo łatwe. Kupuje się gotową piankę w sprayu, którą za pomocą odpowiedniego dozownika nakłada się równomiernie na ocieplaną powierzchnię. Pokrywa ona szczelnie całą konstrukcję, a po wyschnięciu jest do niej na stałe przyklejona. Właściwości termiczne takich pianek są podobne, a według producentów nawet lepsze niż styropianu o proporcjonalnej grubości. Z pewnością największą zaletą tego rozwiązania jest duża wygoda i łatwość zastosowania.

Jeśli ktoś jednak nie chce zostawiać nieestetycznie wyglądającego styropianu, wełny lub takiej pianki, zawsze można przymocować do styropianu dodatkowe płyty. Mogą to być na przykład cienkie płyty OSB, które będą dodatkowo izolować bramę. Są one jednak relatywnie ciężkie, a jeśli konstrukcja bramy tego nie jest do tego odpowiednia, może to znacznie utrudnić jej otwieranie, a przynajmniej sprawi, że będzie wymagało o wiele więcej siły. Lepsze będą więc lekkie płyty MDF, które są estetyczne, a także bardzo lekkie. Ich montaż nie powinien być żadnym problemem, gdyż są one na tyle lekkie, że nie potrzebne są do montażu żadne specjalne systemy, a wystarczą zwykłe wkręty lub nawet dobry klej budowlany. Koszt operacji ocieplania bramy garażowej jest bardzo nieduży, gdyż jest to stosunkowo mała powierzchnia, a ilość potrzebnego do tego styropianu można nawet zmieścić w bagażniku samochodu osobowego. Walory energooszczędne będą zaś bardzo wysokie.

By