pon.. gru 30th, 2024
Jak odnowić tapicerkę krzesła?

Tapicerka krzesła to ten jego element, który najszybciej ulega zniszczeniu. To właśnie ona nosi ciężar naszych ciał oraz ma styczność z potem, a także jest mniej odporna na zabrudzenia. Jak odnowić tapicerkę krzesła?

Kiedy odnowić tapicerkę?

Najlepszą umiejętnością jaką możemy posiąść w kwestii renowacji mebli jest umiejętność podjęcia decyzji, czy dany przedmiot warto odnawiać, czy należy już się z nim pożegnać. Jak to rozpoznać? Jeśli chodzi o krzesła, sprawa jest prosta.

Musimy przyjrzeć się jak wygląda jego szkielet. Jeśli nogi ledwo są w stanie udźwignąć ciężar mebla, lub oparcie odpada gdy próbujemy się o nie oprzeć, sprawa nie warta jest zachodu. Jeśli jednak stelaż, czy to drewniany czy metalowy, wykonany został solidnie i pomimo upływu lat wciąż pozostaje nienaruszony, a problemem jest wyłącznie tapicerka – to dobry moment, by zabrać się za renowację.

Wyczyścić czy wymienić?

Jeśli tapicerka jest w dobrym stanie ogólnym, być może wystarczy ją wyczyścić. Ta metoda odnawiania sprawdzi się jeśli na materiale nie ma znaczących dziur i przetarć, ale problemem pozostają plamy oraz nieprzyjemny zapach. Do usunięcia plam użyć możemy takich samych odplamiaczy, jakie stosujemy przy czyszczeniu ubrań. W ostateczności obicie możemy zdemontować i oddać do czyszczenia w pralni chemicznej. Z przykrym zapachem i ewentualnymi mikrobami natomiast błyskawicznie rozprawi się ozonowanie.

Czasem jednak pranie i ozonowanie nie zdadzą się na nic. Będzie tak w przypadku obicia dziurawego, poprzecieranego, czy po prostu wyblakłego. Niekiedy znajdziemy też na nim plamy, których po prostu nie da się usunąć. Wówczas jedyną możliwością pozostaje wymiana obicia.

Czego będziemy potrzebować?

W materiały potrzebne do renowacji tapicerki krzesła najlepiej jest przygotować wcześniej, usprawni to naszą pracę i zapobiegnie niepotrzebnym przestojom. Jeśli wymieniamy tapicerkę, najlepiej jest wcześniej ściągnąć ją z krzesła. Dzięki temu łatwiej nam będzie dokonać odpowiednich pomiarów, a tym samym szybciej dokonamy odpowiednich zakupów i unikniemy błędów.

Do odnowienia tapicerki potrzebujemy:

  • Aparatu fotograficznego lub telefonu z aparatem,
  • Notatnika i długopisu lub ołówka,
  • Markera lub pisaka do znakowania,
  • Nożyczek,
  • Zszywacza przemysłowego i zszywek,
  • Prostych szpilek,
  • Maszyny do szycia lub po prostu igły i nitki,
  • Śrubokrętu,
  • Tkaniny na tapicerkę,
  • Pianki tapicerskiej,
  • Oddychającej tkaniny na spód krzesła.

Usuwanie starej tapicerki

Zanim przystąpimy do usuwania zniszczonej tapicerki koniecznie musimy wykonać zdjęcia krzesła. Najlepiej wykonać ich jak najwięcej, zwracając uwagę, by uwiecznić je z każdej strony. Pomoże nam to później odtworzyć wygląd krzesła – pamięć bywa zawodna, nie warto tutaj na niej polegać.

Usuwanie starej tapicerki zaczynamy zawsze od delikatnego rozcinania szwów i usuwania zszywek i gwoździ. Absolutnie nie należy ciąć ani zrywać materiału. Tylko utrudni nam to pracę. Dużo sprawniej wymienimy tapicerkę, jeśli starą uda nam się usunąć z krzesła w jednym kawałku. Pamiętajmy, by w pierwszej kolejności usunąć oddychającą tkaninę na spodzie krzesła. Zazwyczaj przytrzymuje ona resztę tkaniny i ukrywa dodatkowe gwoździe lub zszywki.

Jeśli tkanina tapicerki stanowi nie jeden duży kawałek, ale kilka mniejszych, użyj pisaka do znaczenia skąd została ściągnięta. Możesz pisać bezpośrednio na materiale, nie będzie już potrzebny. Dla pewności odwzoruj położenie poszczególnych elementów także w notatniku.

Ocena stanu wypełnienia

Ważnym elementem procesu renowacji jest ocena stanu wypełnienia tapicerki. Jeśli jego stan jest dobry, nie jest wygniecione ani poplamione, jesteśmy w bardzo komfortowej sytuacji. Nie trzeba będzie go wymieniać.

Jeśli jednak wypełnienie domaga się także wymiany, należy usunąć je w taki sam sposób jak wierzchnią część tapicerki. Jeśli uda się usunąć je w całych kawałkach, bardzo łatwo będzie nam je potem odwzorować na nowej piance tapicerskiej.

Wycinanie nowej tapicerki

Wycinanie nowej tapicerki z płachty materiału to kluczowy moment dla renowacji naszego krzesła. Jeśli materiał jest gładki lub jednokolorowy, to mamy ułatwione zadanie. Nie ma znaczenia gdzie przyłożymy zdjęte z krzesła fragmenty tapicerki.

Sytuacja komplikuje się, jeśli zdecydujemy się na materiał wzorzysty, o skomplikowanym deseniu. Wówczas musimy uważać by wyciąć go tak, aby nie zaburzać ani nie psuć wizualnie wzoru.

Aby ułatwić sobie pracę wykorzystujemy tutaj fragmenty poprzedniej tapicerki. Kładziemy je na nowym materiale, na jego lewej stronie, i odrysowujemy za pomocą markera. Pamiętajmy by używać takiego, który nie będzie przebijał na drugą stronę. Alternatywnie możemy użyć mydła lub białej kredki. W ostatnim kroku tego etapu wycinamy fragmenty przy pomocy nożyczek.

Mocowanie nowej tapicerki

Kiedy fragmenty są już wycięte, czas sięgnąć po notatki i zdjęcia. W pierwszej kolejności musimy przy pomocy maszyny do szycia lub igły i nitki odtworzyć wszystkie szwy. Kiedy ten etap jest już za nami, możemy tak przygotowaną nową tapicerkę umieścić na krześle. Ostatni krok to przybijanie jej do krzesła przy pomocy zszywacza przemysłowego. Pamiętajmy, by na końcu usunąć nadmiar tkaniny oraz na spód krzesła przybić oddychający materiał.

By