Jak rozpocząć nurkowanie? Argumentów, które przekonują ludzi do tej aktywności fizycznej, jest całkiem sporo. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie próbowałeś? A może chcesz zapisać swoje dziecko na kurs dla początkujących? Co zrobić w pierwszej kolejności? Dlaczego nie powinno się tutaj działać na własną rękę? Jak wyglądają kursy dla osób stawiających pierwsze kroki w tej dziedzinie?
Nurkowanie a przeciwwskazania
Zgodnie z polskim prawem osoby, które chcą nurkować (nawet rekreacyjnie) muszą najpierw uzyskać zgodę od lekarza. Może to być doktor pierwszego kontaktu, czy specjalista od medycyny sportowej… Nie powinno to zaskakiwać. Nurkowanie to bardzo interesująca aktywność fizyczna, która pozwala zadbać m.in. o lepsze funkcjonowanie organizmu. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to sposób na spędzanie wolnego czasu dla każdego. Dlatego należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Nurkowanie jest bezwzględnie zakazane w przypadku dzieci i dorosłych, którzy cierpią aktualnie na odmę samoistną. Warto także zwrócić uwagę na rozedmę oraz zmiany obturacyjne w drogach oddechowych. Co jeszcze powoduje, że nie można zająć się nurkowaniem? Jest to na pewno czynna astma oskrzelowa. W przypadku tej dolegliwości Pacjenci mają np. kłopoty z oddychaniem, co wyklucza z podjęcia takiej aktywności fizycznej. Tak samo, jak przebyta torakotomia. Nurkowaniem nie mogą zajmować się oczywiście kobiety będące w błogosławionym stanie. Potem jednak nie ma przeszkód, by spróbować swoich sił na tej płaszczyźnie. Lekarze sugerują, że rozmaite problemy natury psychicznej itp. także wykluczają z tego sportu. Może nie każdy wie, aczkolwiek cukrzyca to kolejna choroba, która nie powinna być tutaj bagatelizowana. W czasie wywiadu medycznego trzeba wspomnieć np. o przyjmowanych lekach. W przypadku niektórych z nich nie zaleca się rozpoczynania kursu. Kiedy jeszcze warto być szczególnie ostrożnym? Chodzi o Pacjentów mających (nawet tylko od czasu do czasu) drgawki, utraty przytomności itp. To nie koniec. Jeśli miałeś kiedyś zabiegi chirurgiczne uszu itp. to warto przyznać się do tego lekarzowi. Fachowiec oceni, czy w Twojej sytuacji nurkowanie jest w ogóle możliwe. Pamiętaj, żeby niczego nie zatajać w czasie wywiadu lekarskiego. Chodzi tutaj o Twoje bezpieczeństwo!
Dlaczego nie warto uczyć się samodzielnie?
W Twoim przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań? Możesz zatem zapisać się na kurs dla początkujących. Niektórzy w tym momencie podejmują bardzo ryzykowne decyzje… Mianowicie uczą się nurkowania samodzielnie albo pod opieką tylko trochę doświadczonego kolegi itp. Dlaczego jest to fatalne podejście do tematu? W takiej sytuacji Twoje zdrowie lub nawet życie będą zagrożone. Nurkowanie to piękna i niezwykle wciągająca aktywność fizyczna. To fakt. Musisz jednak nauczyć się odpowiednich zachowań pod wodą, by sobie nie zrobić krzywdy. Samodzielna nauka często kończy się także utrwalaniem złych nawyków. A potem trudno się od nich uwolnić. Dlatego coraz więcej osób zainteresowanych takim zagadnieniem decyduje się na szkołę nurkową. Dlaczego warto być pod skrzydłami ekspertów? To opcja pozwalająca na zdobycie odpowiednich umiejętności. Najpierw teoretycznych, a potem praktycznych. Wszystko będzie oczywiście odbywało się w odpowiednich warunkach. W szkole nurkowej nie brakuje osób, które posiadają wysokie kwalifikacje. Są one oczywiście poparte stosownymi dokumentami. Jeśli będziesz pod opieką ekspertów, to nauczysz się podstaw (na początek), a Twoje zdrowie lub nawet życie nie będą zagrożone!
Nurkowanie dla dzieci
Masz zamiar zapisać swoje dziecko na podstawowy kurs nurkowania? Jest on przeznaczony dla pociech mających minimum osiem lat. Po zakończeniu zajęć dziecko będzie mogło nurkować w wodach basenopodobnych (do głębokości pięciu metrów). Oczywiście pod nadzorem wykwalifikowanego instruktora. Co dzieje się na zajęciach? Pociechy uczą się m.in. tego, jak należy posługiwać się podstawowym sprzętem służącym na co dzień do nurkowania. W czasie nauki dzieci poznają nazwy roślin oraz zwierząt, z którymi mogą spotkać się, kiedy zdobędą już odpowiednie kwalifikacje. Ważne jest także to, że pociechy dowiadują się, jak należy posługiwać się znakami nurkowymi. W końcu pod wodą też może odbywać się skuteczna komunikacja. Na takich zajęciach nie brakuje gier oraz rozmaitych zabaw podwodnych, a wszystko odbywa się w znakomitej, bezstresowej atmosferze.
Kursy początkujące dla dorosłych
Na naukę nurkowania nigdy nie jest za późno! Chciałbyś spróbować swoich sił w tej dziedzinie? W takim razie warto zapisać się na kurs dla początkujących organizowany przez fachowców pracujących w szkole nurkowej. Jest on podzielony na trzy części. Na początek poznasz oczywiście najważniejsze zagadnienia teoretyczne. Potem przejdziesz na wody basenopodobne. Tam zdobędziesz odpowiednie umiejętności, które pozwolą Ci czerpać radość z nurkowania (w bezpieczny sposób). Ten etap ma również przygotować do aktywności fizycznej na wodach otwartych (jest to zaś trzecia część). Zaliczenie kursu Open water diver pozwala na nurkowanie bezdekompresyjne w wodach otwartych (do głębokości wynoszącej 20 metrów).