Jak zbudować czytnik RFID? Nie da się ukryć, że zbudowanie kompletnego systemu RFID nie jest łatwym zadaniem. Jedną z ważniejszych kwestii jest czytnik RFID. Oczywiście jego wybór jest dość skomplikowany. Warto jednak skupić się na kilku kluczowych aspektach, które mogą zawęzić poszukiwania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze czytnika RFID? Dlaczego wyjście antenowe jest tak ważne? Jaka siła czytelników wydaje się optymalna? Jakie style komunikacji czytelnika można wyróżnić? Jakie inne aspekty mogą być istotne? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, który z pewnością uspokoi czytelników.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze czytnika RFID?
Zapewne wielu z Was wie, że czytniki RFID to bardzo ważny element w każdym biznesie. Dzięki niemu możliwa jest identyfikacja osób i przedmiotów. Na rynku możemy jednak znaleźć wiele urządzeń tego typu, które na pierwszy rzut oka różnią się jedynie ceną i wyglądem. Dlatego przy zakupie czytnika warto zwrócić uwagę na wyjście antenowe. Nie bez powodu jest właściwa władza czytelnika i najkorzystniejsza forma komunikacji. Istotne są również inne czynniki, które w praktyce mogą okazać się krytyczne. Każdy z tych elementów jest opisany w dalszej części tego artykułu, aby zrozumieć niezbędne szczegóły dotyczące danego tematu.
Wyjścia antenowe – dlaczego są tak ważne?
Jak łatwo się domyślić – czytnik RFID UHD jest częścią całego systemu. To najważniejszy element, ale nie jedyny. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jakie możliwości dają nam nasi przyszli czytelnicy. Problem współpracy z innymi elementami systemu (np. anteną) nie jest trywialny. Najważniejsza w tym przypadku jest ilość wyjść antenowych. To do niej należy określenie liczby anten, z których czytnik odbiera sygnał. Przykładowo, jeśli planujemy prosty system RFID UHF, to wystarczą dwa wyjścia antenowe.
Warto jednak zauważyć, że im większy eksport, tym lepiej. jak to możliwe? Cóż, okazuje się, więc oszczędzaj pieniądze. Wystarczy kupić jeden czytnik, który obsłuży np. cztery anteny. Jest to szczególnie logiczne rozwiązanie dla właścicieli parkingów lub osób specjalizujących się w branży hotelarskiej. W takiej lokalizacji prawie każda antena jest bardzo ważna. Jednak możliwość indywidualnego ustawienia dowolnej mocy dla każdej anteny może mieć decydujący wpływ przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dzięki temu system można dowolnie konfigurować według potrzeb.
Jaka siła czytelników wydaje się optymalna?
Kolejnym kluczowym czynnikiem w budowaniu całego systemu RFID jest funkcjonalność czytnika. Wpływa to bezpośrednio na zasięg, jakim urządzenie jest w stanie się pochwalić. Dlatego określa swoją maksymalną odległość od pobliskich anten. Jeśli porównamy specyfikacje techniczne najpopularniejszych czytników, to możemy stwierdzić, że wartości różnią się o około 30 dBm. Dzieje się tak, ponieważ prawo określa maksymalną moc systemu, co w praktyce oznacza, że nie możemy jej przekroczyć.
Jakie style komunikacji czytelnika można wyróżnić?
Ważna jest dla nas również liczba i rodzaj interfejsów komunikacyjnych. Wpływają na funkcjonalność czytnika i decydują o łatwości jego integracji z używanymi przez nas urządzeniami. Zabawne – nie musimy się martwić, że nasz czytnik nie będzie mógł komunikować się z innymi urządzeniami zewnętrznymi. Co to oznacza w praktyce? Cóż, to czytelnicy mają się dostosować do nas, a nie na odwrót. Dlatego typów interfejsów komunikacyjnych powinno być jak najwięcej – jest to dla nas zdecydowanie wygodniejsze.
Inne potencjalnie istotne aspekty
Istnieją również nieco inne aspekty, które są ważne w praktyce. Po pierwsze, kwestia władzy jest interesująca. Jest to ściśle związane z miejscem, w którym znajduje się czytelnik. Warto to podkreślić – ma to również bezpośredni wpływ na samą instalację. Ceny mogą się różnić w zależności od wyboru, a także stopnia zaawansowania. Najczęściej spotykana jest instalacja tradycyjna, jednak poprowadzenie okablowania może sprawiać pewien problem. Zasilanie PoE jest zdecydowanie rozsądniejsze – użyj skrętki. Wyjścia przekaźnikowe są również istotne przy wyborze czytnika RFID. Czytniki kart z wyjściami przekaźnikowymi pozwalają nam bezpośrednio sterować bramami, ogrodzeniami, furtkami itp. W praktyce oznacza to, że dodatkowy kontroler to tylko strata pieniędzy. Dopóki posiada wspomniane wyjście przekaźnikowe, nasze czytniki sobie z tym poradzą.