Na polskich rynku funkcjonuje kilkadziesiąt firm oferujących regały magazynowe różnych rodzajów. Który rodzaj jest najlepszy? Nie ma jednej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Każdy rodzaj regałów magazynowych ma swoją specyfikę i przeznaczony jest do innego typu prowadzonej działalności. To właśnie rodzaj wykonywanych prac, ale również posiadany sprzęt magazynowy oraz koncepcje logistyczne mają wpływ na finalny wybór odpowiedniego regału. Warto, więc poznać wszystkie dostępne rodzaje.
Ważny wybór – jakie regały wybrać?
Każdy magazyn musi uporać się z kwestią wyboru odpowiednich regałów magazynowych. Niezależnie czy mówimy tutaj o ogromnym, profesjonalnym magazynie czy też mniejszej firmie logistycznej. Od jakości i wyboru odpowiednich regałów może zależeć cała polityka logistyczna w firmie a także komfort i jakość pracy. Odpowiednio dobrane regały magazynowe zapobiegają kłopotom i nowym wydatkom związanym z naprawą regałów czy też uszkodzenia towaru. To właśnie przechowywany towar jest najważniejszym kryterium przy wyborze odpowiedniego wyposażenia magazynów i hal. Wiedzą o tym również producenci regałów magazynowych, którzy w swojej ofercie mają kilkanaście rodzajów regałów, dopasowanych do przechowywanego towaru. Dużą uwagę należy zwrócić na specyfikę danego produktu, ale również jego wagę. To od odpowiedniego dobrania regałów do wagi produktu zależy czy konstrukcje wytrzymają czy też nie.
Bardzo ważną kwestią, na którą uwagę zwracają producenci regałów magazynowych jest sposób magazynowania towarów. Inne regały będą potrzebne przy przechowywaniu towarów na paletach a zupełnie inne przy przechowywaniu w kartonach czy też zbiornikach. Kwestia ta musi być rozstrzygnięta już na etapie planowania zakupu regałów, ponieważ znacząco wpływa ona na jakość wykonywanej pracy. Dobierając odpowiednie regały należy wziąć pod uwagę wymiary towaru a także maksymalne obciążenia. Duże znaczenie ma również liczba półek.
Najpopularniejsze rodzaje regałów magazynowych
Poniżej zestawienie najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rodzajów regałów magazynowych. Większość producentów regałów magazynowych ma w ofercie kilka różnych propozycji a nawet możliwość przygotowania regałów na zamówienie. Wśród jakich rodzajów regałów można wybierać?
Regały paletowe
Rozwiązanie bardzo cenione przez właścicieli magazynów, ponieważ regały paletowe to jedne z najtańszych i najprostszych modeli regałów. Umożliwiają one bezpośredni dostęp do wszystkich produktów, zapewniając wysoki stopień ich wykorzystania. Praca z takimi regałami wymaga jedynie prostego sprzętu magazynowego. Minusem tego rozwiązania jest stosunkowe małe wykorzystanie powierzchni magazynowej oraz wystąpienie szerokiego korytarza pracy.
Regały wjezdne
Jak wskazują producenci regałów magazynowych, zastosowanie regałów wjezdnych minimalizuje ścieżki robocze co zapewnia wysokie zagospodarowanie powierzchni w magazynie. W regałach tego typu załadunek i wyładunek towarów przeprowadzany jest w tym samym korytarzu, co może utrudniać dostęp do palet znajdujących się z tyłu regału. Jest to jednak optymalne rozwiązanie w magazynach, w których przechowuje się duże ilości tego samego towaru. Regały te często wykorzystywana są w dużych firmach produkcyjnych, gdzie większość magazynu zapełniona jest tym samym towarem.
Regały przesuwne
Rozwiązanie to chętnie wykorzystywane jest przez właścicieli magazynów, gdzie przechowywane jest dużo, różnego rodzaju towarów. Pozwalają one na dużą dowolność w sposobie składowania towarów – można umieszczać go wzdłuż, wszerz lub w sposób mieszany. Proponowana przez producentów regałów magazynowych możliwość sterowania ręcznego lub automatycznego zapewnia bezproblemowy dostęp do wszystkich towarów w danym regali. Zautomatyzowany system jest wygodny w obsłudze i zapewnia bardzo wysoki współczynnik wykorzystania powierzchni w magazynie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie stosunkowo drogie.
Regały wspornikowe
Bardzo często, regały wspornikowe stosowane są w przemyśle drzewnym bądź metalurgicznym. Oferują one możliwość przechowywania towarów ponadgabarytowych o podłużnych czy też nieregularnych kształtach. Jest to raczej prosty i mało skomplikowany system magazynowy. Zapewnia dostęp do wszystkich magazynowanych artykułów, lecz wymusza przewidzenie wielu szerszych korytarzy roboczych, w związku z czym charakteryzuje się niższym stopniem wykorzystania powierzchni magazynowej. Mimo tych nieudogodnień, w wielu branżach może okazać się najlepszym wyborem.
Regały przepływowe
Jak wskazują sami producenci regałów magazynowych, regały przepływowe to towar cieszący się dużą popularnością. Przeznaczone są one głównie do składowania palet drewnianych i z tworzyw sztucznych a przy tym wyposażone w płozy. Sprawdzają się w przypadku dużej rotacji towarów, zwłaszcza tych z ograniczoną datą ważności, stąd tak chętne ich wykorzystanie do zagospodarowania magazynów spożywczych. To rozwiązanie wymaga jednak dużych umiejętności od operatorów wózków, bowiem niewłaściwe użytkowanie może zakończyć się ich awarią.