niedz.. sty 19th, 2025
Podłączenie kamery cofania do nawigacji – jak to zrobić?

Cofanie to jedna z najtrudniejszych czynności podczas prowadzenia pojazdu. Parkowanie na zatłoczonym parkingu czy wyjazd z zastawionego podjazdu to także nie lada wyzwanie i może sprawić trudności nawet najbardziej doświadczonym kierowcom z wieloletnim stażem. Aby polepszyć komfort jazdy i zmniejszyć ryzyko stłuczek, obtarć i zarysowań koncerny motoryzacyjne coraz częściej wyposażają swoje auta w kamery cofania, które są niezastąpione w sytuacjach kryzysowych. Rozwiązanie to jest dużym ułatwieniem i sprawia, że nawet najtrudniejsze manewry stają się proste do wykonania.

Obecnie wiele nowych samochodów jest wyposażonych już w takie urządzenie, jednakże, jeżeli posiadasz starszy model i chciałbyś zamontować taką kamerę cofania w swoim aucie to nic nie stoi na przeszkodzie. Bez problemu możesz dokupić takie urządzenie i zamontować je na zderzaku lub w tablicy rejestracyjnej i cieszyć się wyższym komfortem jazdy. Jak zamontować samemu kamerę cofania? I jak odpowiednio się do tego zabrać, aby działała prawidłowo?


Kamera cofania – co to za urządzenie i do czego służy?

Kamera cofania to urządzenie elektroniczne wykorzystywane na szeroką skalę w pojazdach motoryzacyjnych (głównie samochodach zarówno osobowych jak i ciężarowych oraz autobusach), umożliwiające dokładną obserwację pola znajdującego się z tyłu pojazdu. Szczególnie przydaje się podczas wykonywania manewru cofania. Zarówno w dzień jak i w nocy. Kamera cofania najczęściej znajduje się na zderzaku lub tablicy rejestracyjnej, skąd dokładnie rejestruje pole. Dzięki temu kierowca może zobaczyć (na desce rozdzielczej) jezdnię, chodnik i przedmioty znajdujące się dookoła, na przykład słupek, kosz na śmieci lub zwierzęta czy ludzi. Kamera ta może być montowana fabrycznie lub jako dodatkowy element wyposażenia auta wcześniej jej nieposiadającego.
Obraz wyświetlany na monitorze jest odbiciem lustrzanym.

Podłączenie kamery cofania do nawigacji – jak to zrobić?Kamera cofania – jak działa?

Kamera cofania uruchamia się tuż po wrzuceniu biegu wstecznego. Może być podłączona w sposób bezprzewodowy a także przewodowy, gdzie obraz rejestrowany jest przy pomocy specjalnych kabli – świetnie sprawdza się w samochodach osobowych. Obraz ten wyróżnia się nieprzeciętną jakością, brakiem szumów lub ich małą ilością oraz dokładną transmisją danych.  Jedynym niewielkim minusem tego typu kamery jest jej montaż, gdyż należy do nieco bardziej skomplikowanych niż w przypadku kamer bezprzewodowych. Istnieje jednak na rynku wiele modeli, dzięki czemu bez problemu można dopasować odpowiedni dla siebie. Natomiast w przypadku kamer bezprzewodowych z montażem jest dużo prościej, gdyż komunikuje się ona z ekranem przy pomocy sieci bezprzewodowej. Należy jednak pamiętać, że źle dobrana może okazać się mało skuteczna i przekazywać obraz z opóźnieniem lub zawierający zniekształcenia.

Zobacz również:

 


Podłączenie kamery cofania do nawigacji – jak się do tego zabrać?

Podłączenie kamery cofania do nawigacji nie wymaga wizyty w specjalistycznym salonie lub warsztacie samochodowym. Bez problemu możesz zająć się tym zadaniem sam. Jest to zadanie proste i intuicyjne – bez problemu każdy powinien sobie z nim poradzić. Wystarczy dokładnie przestrzegać zaleceń i instrukcji podanej przez producenta, gdyż każdy sprzęt działa odmiennie i może bazować na innym oprogramowaniu. Ważny jest także fakt, iż często systemy rejestratorów współgrają z systemami operacyjnymi smartfonów Android oraz iPhonów dla IOS. Dlatego też należy brać pod uwagę te opcje podczas wyboru konkretnego urządzenia.

Podłączenie kamery cofania do nawigacji – krok po kroku

  1. Czerwony luźny kabelek zasilający podłącz do lampki biegu wstecznego. Takie działanie sprawi, że kamera cofania będzie uruchamiała się tylko po wbiciu wstecznego biegu.
  2. Następnie podłącz czarny kabelek do masy – znajduje się on w pobliżu czerwonego kabla.
  3. Dwa cinche (żółty i czerwony), które umiejscowione są na jednym z końców około 6 metrowego kabla sygnałowego podłącz do dwóch innych cinchów umiejscowionych tuż przy kamerze cofania.
  4. Następnie odszukaj po drugiej stronie tego samego kabla cicha oraz luźnego kabelka (kabelek wzbudzający). I podłącz dany cinch, znajdujący się przy kablu zasilającym do cincha umiejscowionego w radiu o nazwie CCD AV IN lub także BACK CAR/REAR CAM/BACK SIGHT VIDEO IN (może być on dostępny w dwóch miejscach: przy głównej kostce zasilającej lub przy kostce dodatkowej z cinachami).
  5. Podłącz kabelek przy 6 metrowym kablu sygnałowym do kabelka znajdującego się przy radiu (powinien być umiejscowiony tam, gdzie wcześniej został podpięty cinch) o nazwie BACK – CAR/REVERSE/CAMERA – BACK.

Ważna informacja:

Jeśli po wbiciu wstecznego biegu, bez jeszcze zamontowanej kamery cofania, radio znajdujące się w Twoim samochodzie przechodzi w sposób automatyczny do trybu kamery cofania to możesz śmiało pominąć krok 5 podczas montażu.
Jeżeli zastosujesz się do wyżej wymienionych kroków i wykonasz je poprawnie oraz wesprzesz się instrukcją podaną przez producenta będziesz mógł cieszyć się sprawnie działającym urządzeniem w swoim samochodzie. Kamera cofania to z pewnością gadżet warty swojego zachodu i na pewno okaże się niezastąpionym dodatkiem podczas wykonywania różnych manewrów, szczególnie na zatłoczonym parkingu czy trudno dostępnych miejscach.  

By